Myosotis alpestris

 

   Pomněnka alpínská je dosti častá rostlina, kterou potkáváme při toulkách v horách téměř celé Evropy, včetně slovenských pohoří. Už ale ne tak často na našich skalkách. Hlavní důvod je asi v tom, že dosahuje výšky až 20 cm a přitom tvoří řídký trs, takže takhle si asi většina z nás pravou skalničku nepředstavuje.

   Jenže ona je ve výšce hodně promněnlivá. Literatura udává výšku 5 – 20 cm a pravda je, že v horách vidíme mnohem častěji ty vyšší rostliny než nízké. Ale klon, který na naší zahradě v České Rybné roste už víc než deset let v travertinové skalce, mě každoročně v době kvetení nadchne. Jsou to rostlinky tak kompaktní, vysoké ani ne těch 5 cm, až mám pochybnosti zda je to skutečně Myosotis alpestris . Při pohledu z větší vzdálenosti vypadá jako Eritrichium nanum. Kvete téměř přisedle, jak můžete posoudit z fotografie. Nevím odkud z přírody pochází. Moje záznamy říkají jen že jsem její semena dostal v r. 1998 od př. Jílkové.

   Listy jsou přisedlé, kopinaté až podlouhle elipsovité, drsně chlupaté. V mém případě rostlinky nemají vůbec lodyhy, tvoří spíš pomalu se rozrůstající růžice. U vyšších forem jsou listy řídce posázené na různě vysokých lodyhách. Příslovečně pomněnkově modré květy na krátkých stopkách jsou seskupeny v hlávkách. Rozkvétá v prvních dnech května. Celková výška i s květy je asi 3 cm, průměr koberečku po několika letech 6 – 7 cm. Je to rostlinka nenáročná, nevím ale jak dlouhověká. Sama se totiž vysévá a nejsem schopen sledovat jednotlivé rostlinky. Zato ale vím, že všechny semenáčky už po těch 10 let jsou stále stejně kompaktní. U mne rostou jak jsem již podotkl ve štěrbinách travertinové skalky, ale v přírodě rostou ve vápencových i kyselých horninách. Substrát mezi kameny v mé skalce je dost chudý, nejméně polovinu tvoří písek a kamenná drť. Žádné specielní ošetřování ani zákryt nepotřebují. Semena posílám téměř kazdoročně do klubové výměny. Semeníky a semena jsou podobné jako u Eritrichií (inu Boraginaceae) a dají se ze svých pouzdérek vymnout dříve než samy vypadají.

   Je to skalnička, kterou mohu každému doporučit.